Pedodonti ( Çocuk Diş )

Pedodonti ( Çocuk Diş )

0-13 yaş arası çocukların ağız ve diş sağlığının korunması, çürük, travma, kalıtımsal nedenlere bağlı gelişen sorunların  giderilmesini amaçlayan diş hekimliği branşıdır.

 Aileler de çocuk beslenmesi ve ağız bakımı hakkında bilgilendirilmelidir.

 Çocuğa, çürük riskini azaltmak için koruyucu tedaviler yapılmalıdır.

 Kaybedilen dişlerin yerine yer koruyucu yönünden muhakkak değerlendirilmelidir.

 12/13 yaşından önce de iskeletsel çene gelişimi yönünden muhakkak ortodontik yönden değerlendirilmelidir. 

 

1- Süt dişleri neden önemlidir? Çürümüş süt dişlerine dolgu ve tedavi yaptırmak şart mıdır?

 Süt dişleri zamanla yerlerine daimi dişlere bırakacak olması günlük rutin temizliğin ve düzenli hekim kontrollerinin ihmal edileceği anlamına gelmez.

 Süt dişleri  ;

*Çocuğun yiyecekleri ısırması ve çiğnemesine

 

*Doğru şekilde kelimeleri telaffuz etmesine

 

*Daimi dişlerin yerlerinin bir yer koruyucu olarak görev yaparak daimi dişlerin olması gerektiği gibi yerleşmesine

 

*çocuğun daha sempatik ve güzel görünmesine

 

*çocuğun sıhhatli, ağrısız şekilde beslenmesine

 

yardımcı olur

 

2-Çocuğumun ağzındaki dişin süt dişi mi daimi diş mi olduğunu nasıl anlarım?

 

Bebekler ortalama 2 yaşına kadar süt dişlerini çıkartmayı tamamlarlar. Genellikle 5/6yaş civarına kadar da daimi dişleri çıkmaz. Çenenin en gerisinden süt azı dişleri arka bölgesinden 6 yaş dişi denilen ilk daimi azı dişleri çıkar ve bu durum aile tarafından çok farkedilemez.5/6 yaşlarında bu dişler çenenin en gerisinden çıktığından dolayı ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmeden dolayı çürüme eğilimindedir mutlaka kontrol edilmelidir ve gerekirse koruyucu tedavi uygulamalıdır. 

 

3-Annebabalar çocuklarını daha sağlıklı dişlere sahip olması için nasıl beslemelidir ve fırçalamada Anne babaların önemi nedir?

 

Çocuğun diş sağlığı için ne yediği, ne zaman yediği ve ne sıklıkla yediği de çok önemlidir. Dengeli beslenme uzun süreli diş sağlığı (uygun gelişen dişler ve sağlıklı dişetleri için önemlidir. Ağız içindeki bakteriler yiyeceklerin içindeki karbonhidratları kullanarak asit oluşturur. Asit diş minesine etki ederek çürük oluşumunu başlatır. Sık yeme alışkanlığı ağzın asidik kal masına neden olarak diş çürüklerine yatkın hale gelmesine neden olur.

 

Çocuklar pek çok konuda olduğu gibi diş fırçalama konusunda da anne ve babalarını rol model olarak alırlar. Çocuğunuzla birlikte diş fırçalayarak diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak daha kolay olur.